זאבי גרוסמן מתנער לחלוטין מפרשיית דומא ומסרטון החתונה ומחפש מבוגר אחראי שיידע לתת בזמן סטירה פדגוגית הגונה.

אנשים אוהבים קונספירציות, ללא ספק. השבוע, נזכרתי באהרון, המשוגע השכונתי בישוב בו גדלתי. לא אחשוף את שמו המלא, רק אומר שהוא ממוקם בין כפר סבא להרצליה ומתחיל באות ר'. יום אחד, אהרון עמד בפתח בית הספר ולא נתן לאף אחד להיכנס. "מסוכן לכם בפנים, ילדים" אמר, והדף את המורות שניסו לעקוף אותו. לא עזרו ההסברים וקול ההיגיון- שטען בתוקף כי הסכנה נובעת דווקא בשל ההתקהלות על המדרכה הצרה מחוץ לבית הספר בשעה סואנת זו של הבוקר.

אנחנו הילדים לא ידענו מה לעשות וגם המורות שהתאספו עד לאותו רגע היו נבוכות. עד שהגיע המנהל המיתולוגי ונתן לאהרון סטירה מצלצלת. לרגע, היה מתח כבד באוויר. איך אהרון יגיב? אך לאחר שנייה- אהרון התעשת. נדמה שהסטירה העירה אותו מהמצב בו היה. הוא עזב את המקום בשקט ואנחנו נכנסנו לבית הספר. נדמה לי שמאותו היום לא ראינו אותו יותר.מאוחר יותר, דאג המנהל לעבור בכל הכיתות ולהסביר שהוא נאלץ לתת לאהרון סטירה פדגוגית כדי להוציא אותו מהמצב הנפשי בו נתקע.

נער מתעמת עם כוחות הביטחון צילום ארגון חוננו
נער מתעמת עם כוחות הביטחון צילום ארגון חוננו

ולמה נזכרתי באותו אהרון ובסיטואציה המוזרה?
כי נראה שגם אנחנו השתגענו. כל אחד, לשיטתו, חושב שרק הוא יגן על כולם מפני סכנה שברורה רק לו. בדרך חוסמים, רומסים, דוחפים ומטילים אימה. הצופים מהצד, אלו שלא משוכנעים לגמרי לאף צד- נבוכים: הטיעונים נשמעים כל כך רציניים, אבל משהו לא הגיוני, לא מסתדר.

נכון שישנן שאלות לגביי באירוע בכפר דומא, ובראשן מדוע שיסתננו צעירים יהודים למרכז הכפר במקום לזרוק בקבוק תבערה על הבית הקיצוני ביותר- ולברוח, אך האם מישהו מעלה על דעתו שהשב"כ באמת תפס אנשים שאין להם שום קשר לאירוע, בידיעה שזה כך- ומנסה להוציא מהם הודאה בכוח, ללא שום קשר למציאות?!

ההיגיון אומר שהשב"כ עושה עבודת קודש, שבלעדיה היינו חשופים למספר עצום של פיגועים קטלניים, ובכלל- כל תשומת ליבו של הארגון בהגברת הביטחון לאזרחי המדינה. עוד אומר ההיגיון, שבשב"כ ישנו מספר גדול מאוד של חובשי כיפות בכלל, ואנשי ההתיישבות בפרט. האם גם הם חלק מהקונספירציה? האם גם הם יושבים בחדרים חשוכים ומתכננים כיצד להכפיש את הציבור ממנו הם באים? את עצמם?!

וכשנראה היה שיש גבול לכמה אפשר לעקם את תפיסת המציאות, בא סרטון החתונה והראה שהחברה שלנו מגוונת הרבה יותר ממה שחשבנו וממה שהעזנו לדמיין: כמה מעוות צריך להיות אדם שבחתונה מתחפש לרעול פנים עם בקבוק תבערה, ודוקר שוב ושוב תמונה של תינוק בן שנה וחצי? יפה עשה כל מי שהתנער מהאירוע המצמרר הזה, והגדיל לעשות פינחס ולרשטיין בתוכנית הבוקר של אילנה דיין, כאשר אמר בצורה ברורה שיש להתנער מהתנהגות כזאת, בלי שום "אבל".

אכן, מדובר במיעוט קטן ביותר. אבל, לפעמים נראה שצריך כאן מבוגר אחראי שייתן בזמן סטירה פדגוגית הגונה